Zibrit Çeşitleri (Gold – Gümüş Zibrit)


Zibrit Tavuk Özellikleri

Zibrit tavuğu, kanatlı hayvan meraklıları arasında sevecen doğaları ve güzel tüyleri ile çok popülerdir. Tavuk ve horozu aynı renk ve tüylere sahip olan tek ırk olma özelliğine sahiptir. Horozların yele, kuyruk ve sırt tüylerinin uzun olmadığı anlamına gelir.

Zibrit tavuk cinsinin altın(gold), gümüş(silver) ve devetüyü(buff) olmak üzere üç renk çeşidi bulunmaktadır. Yukarıda da belirtiğim gibi tavuk ile horoz tüylerine bakıldığında aynı uzunluk ve desene sahip olmalıdır. Piyasada zibrit diye satılan karışık renk ve uzun tüylü olan diğer minyatür ırklarla kırdırılmış hayvanları görüp de zibrit zannetmeyin.

Kısa sırtları, orantılı olarak büyük göğüsleri ve aşağıya doğru işaret eden kanatları, açısal, gösterişli bir görünüm oluşturur. Kuyrukları geniş yayılır ve hafif bir yukarı açıyla tutulur. Kırmızı gül ibiğe sahipler ve ibik düz, yatay bir sivri uçla biter. Tavuklar benzer fakat daha küçük ibiklere sahiptir.

   • Kulak memeleri morumsu-kırmızı veya turkuazdır
  • Bacakları tüysüz ve kayrak mavisi renklidir
  • Zibrit horozları yaklaşık 620 gram ve tavukları yaklaşık 570 gram ağırlığındadır.
  • Yılda 60-80 adet krem-beyaz tonlarda yumurta yaparlar.

Zibrit Irkı Sizin İçin Uygun mu?

Küçük bir sanat eseri niteliğinde ve sevimli bir kümes hayvanı istiyorsanız zibrit ırkı sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Oldukça dayanıklıdırlar ve bu yüzden özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Ancak zibrit yetiştiriciliği zorlu bir iştir. Bu ırkı üretmek özellikle kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde yeni ve amatör olanların yapabileceği bir iş değildir. Bu güzel kuşlar, mükemmel şekilde tasarlanmış tüyleri ve zarif görünümleri ile kümesinize egzotik, benzersiz bir hava katacaktır.

 KULUÇKALIK YUMURTALAR ;

Gümüş Zibrit Kuluçkalık Yumurta için Tıkla!
Gold Zibrit Kuluçkalık Yumurta için Tıkla! 
Zibrit civciv sahiplenmek isteyen arkadaşlar iletişim ;

Leave a reply