Osmanlı Siyah Sultan

Yeni Irk Siyah Osmanlı Sultan

2020 Irklarımızdan üretimhanemize yeni katılan Siyah osmanlı sultan ırkına ait detaylı bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Osmanlı devrinde padişahların saraylardan eksik etmediği bir hayvan olan “Sultan”lar Osmanlı devlet erkânının gözde süs tavukları olmuşlardı. 1854’te küçük bir gurup saray tavukları İstanbul’dan İngiltere’ye götürülmüş. ABD’ye ise 1867’de gitmişler. Sonra 1874’te Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin kusursuzluk standartlarına kabulü resmî olarak tanınmış. Aynı zamanda “sınıflama dışı tür” olarak tanımlanmış.


Osmanlı zamanında bu türün adı İngiliz kaynaklarda “Saray tavuğu” olarak geçiyor. İngilizler ise Sultan diye isimlendirmiş.

Sultanlara çok çok benzer birkaç tavuk türü olduğunu gördüm fakat nedense hiçbir yerde onlarla akrabalığından melezliğinden bahsedilmemiş, aksine sultanların türünde tek olduğu belirtilmiş. Bir de sınıflama dışı olduğuna dair bilgi var.

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünden sonra bizde tamamıyla unutulan bu tavuk türü şimdi Türkiye’de yeni yeni tanınıyor!!!

SİYAH OSMANLI SULTAN
SİYAH OSMANLI SULTAN

Görüntü ve yapı bakımından Saray Tavukları
Sultanlar kabarık uzun tepe ve gaga altı tüyleriyle, uzun kuyruğuyla ve bol bol ayak tüyleriyle bir hayli gösterişlidir.
Ayakları habeş (Silkie) tavuklarında olduğu gibi 5 parmaklıdır

V harfi şeklindeki küçük ibiği uzun tepe tüyleri yüzünden zor görünür. Gaga altı ibikleri de küçüktür ve uzun tüyler arasında kaybolur.
Ağırlıkları ortalama olarak horozlarda 2.7 kilo, tavuklarda 2 kilodur.
Diğer tavuklara nispeten ufak yapılı bir türdür. Derisi beyazdır. Ayrıca ABD’de türetilen bantam (cüce) cinsi de vardır. Siyah, mavi ve beyaz çeşitleri olur. Beyazları en çok tanınmış çeşididir.
Soğuğa pek dayanıklı değildir.
2 metreden daha yükseğe uçabilirler. Bu yüzden makasla kanatlarını kesenler vardır.

Yumurta ve kuluçka özellikleri
Ortalama yılda 70 adet; biraz uzun aralıklarla küçük beyaz yumurta yaparlar. Gurk olduğu çok nadir görülmüş.

SİYAH OSMANLI SULTAN
SİYAH OSMANLI SULTAN

 

Davranışları ve bakımı
Oldukça uysal ve insana yakındırlar, vahşilikleri yabanilikleri saldırganlıkları yoktur. Kapalı yerlerde yetiştirilmeye oldukça müsaittirler. Yetiştiricileri saray tavuklarının barındığı ve uyuduğu yerlerin kupkuru ve tertemiz olmasına dikkat ederler. Çünkü kirlenmeye müsait uzun tüyleri vardır; ayak tüyleri de çok uzundur. Aktif tavuk türleriyle bir arada topluca bulundurulduğunda zarar görebilirler, yaralanabilirler.

Bu ırka ait kuluçkalık yumurtalar için tıklayınız.

Civciv için ise telefon numaramızdan iletişime geçiniz. 0534 732 50 77

Leave a reply