GOLD WYANDOTTE CİVCİV YUMURTA

Tavuklarda İshal Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi

TAVUK İSHAL NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Tavuklar da İshal Nedenleri, Tedavisi ve Bakımı
Tavuklarda ishalin birkaç farklı sebebi vardır.

Bazıları bir hayli çok normaldir ve kendi başlarına düzelirler, ancak diğerleri sorunlu olabilir.

Bu yazımızda ishalin nedenlerini analiz edip, tavuklarınıza yardımcı olabilmek için neler yapabiliriz ona bakacağız.

Tavuklarda İshal Tedavi

Tavuklarda İshal TedaviKaka olan ve normal olmayan bir kaka için birkaç görsel yardım edecektir.

Normal Vücuttan Atılması gerekli olan çekal dışkı, bu işe yeni başlamış tavuk bakıcıları için ilgi çekici ve korkutucu olabilir. Ama merak etmeyin çok normal bir durumdur. Sonuçta normal bir kaka olarak görünmüyor – akıcı, kötü kokulu ve değişik bir renk.

Bir kuşun günlük olarak bu çekal dışkılarından birkaç tanesini bırakması çok normaldir.

Ancak kümesinizde bu durumdan daha ileri bir durum varsa yani gerçek bir ishal okumaya devam edin.

AŞIRI GIDA

Çok fazla yiyen insanlar gibi, tavuklar da çok fazla iyi şeyler yerse ishal olabilir. Tavuklarınızı bir süre inceleyin. Bu durumda basit destekleyici tedavi gereklidir, tavuklarınızın vitaminler elektrolitler ile temiz suya erişe bildiklerinden emin olun bunları onlara sağlayın.

İshal 24-36 saat sonra durmalıdır.

ISI YÜZÜNDEN

Sıcak günlerde tavuklar normalden çok daha fazla su içerler kimi zaman bu durum 4 bardak suya kadar çıkar. Bu çok fazla sıvıdır ve ısı sebebiyle iştahın da azalması ile beraber, tavuklarınız muhtemelen ishal olacaktır.

Tedavi nispeten basit ve kolaydır. Eklenen vitaminler ve mineraller ile temiz su verdiğinizden emin olun. Ayrıca tavuklarınıza serin birkaç yer ayarlayın.

Sonra hayvanlarınıza soğuk su ile bir yem püresi yaparak verin yemle beraber su almışta olan hayvanımız için çok iyi olacaktır. İshalin ağır ağır geçtiğini göreceksiniz.


ANTİBİYOTİKLER

Eğer tavuğunuz herhangi bir enfeksiyon için antibiyotik kullanıyorsa, büyük olasılıkla ishal olur. Antibiyotikler, iyi bakterileri kötü ile beraber öldürür, bu şekilde bağırsaklar iyi bakterinden yoksun kalır sonrası malum ishal.

Yeterli vitaminler ve minareleri vererek nitelikli bir yem desteğiyle kısa bir süre içinde ayağı kalkacaktır.

Ayrıca bağırsaktaki bakterileri onarmaya yarıdımcı olmaları için onlara probiyotik verebilirsiniz.

Ayrıca ishal durumunda yoğurtta bir hayli yararlı gelecektir.

SOLUCANLAR

Solucanların fazla olması aşırı bağırsak hasarına ve ishale neden olabilir. Öğrenmenin kesin yolu veterinerinize dışkı örneği göndermektir. Tada çıplak gözle de inceleme yapabilirsiniz.

Solucanlar var ise tüm sürüyü tedavi etmeniz gerekir. Piyasada pek çok solucan ilacı var: birini seçin ve talimatları dikkatli bir şekilde izleyerek tedavinizi yapın.

Genellikle tedavi sürecinde belirli bir süre yumurtaları yememeniz konusunda uyarılırsınız. Bu durumu dikkate alın…KOKSİDİYOZ

Bu esas olarak 10 haftanın altındaki civcivleri etkiler, ancak ağır vakalarda yetişkin tavukları ve kafes içerisindeki tavuklarınızı etkileyebilir.

Bu bağırsak zarını ve bağırsağın bütünlüğünü etkileyen parazitlerden kaynaklanır. Kilo kaybına sebep olan beslenmeyi emme yeteneğini bozar. Anemi kanlı ishal sebebiyle şiddetli olabilir. Coccşdiosis – Coccidiostat İlaçları ile acil tedaviye ihtiyaçları vardır, yoksa hasta olan civcivler ölür. Mümkünse bir veteriner hekimle bu işi yürütmeniz çok daha iyi olacaktır.

ENFEKSİYON – CORYZA –

Bu durum ise kuşun üst solunum yollarını etkileyen mikroplardan kaynaklanır.

Hastalık uygun antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Kuştan kuşa yayıldığı için genel bir temizlik yapmalısınız.

Mümkünse, enfekte olmuş kuşlar izole edilmelidir. Yukarıdaki gibi, antibiyotikler ishale neden olabilir, bu sebeple uygun biçimde tedavi edin.

ÇOK FAZLA PROTEİN

Bu durum tavuklarda böbrek yetmezliğine sebep olur. Kalsiyum açısından çok yüksek ve fosfor bakımından düşük, su alımını azaltan bir durumdan ötürü olabilmektedir.

Belirtiler- soluk taraklar, depresyon ve kas kütlesi kaybı, ishal ile zayıflamadır. Bu durmu düzeltmek için acilen tavuğunuzun diyetini sınırlamalı ve kontrol etmelisiniz.

ZEHİRLİ BİRŞEYLER

Tavuklar başlarını derde sokabilecek pek çok şeyi merak ederler. Zehirlenme bir hayli nadir olmakla beraber, olması da muhtemeldir.

Nemli yatak ya da küflü yem tarafından üretilen mikotoksinlere karşı hassastırlar. Çok çeşitli bitlilere ve diğer toksinlere karşı da duyarlı olabilirler.

Zehir konusunda dikkat edilmesi gerekli olan bir şey daha var. Ölen hayvanlarınız için bir mezar alanı var oluşturmuş kullanıyorsanız. Bu hayvanların derine gömüldüğünden emin olun. Botulizm çürüyen cesetlerden üretilebilir ve tavuklar için ölümcüldür.

Hayvanlarınızı çıkardığınız bölgelere iyi bakın ve onları gözlemleyin.

Yumurta Sarısı Peritoniti

Bu durum ölümcüldür genelde tavuk içinde yumurta sıkışması olarakta bilinen bir durum tavuk bu durumdayken yumurta sarısı biçiminde dışkı bırakabilir. Bu durumda onu veterinere yetiştirmeniz son derece önemlidir.

Aksi halde içerde delikten sığmayan veya geçemeyen bir yumurta ve kanalda vereceği hasarla beraber çürüme yaparak hayvanı içerden öldürecektir. Bu durumdaki bir hayvanı sürüden ayırmanızda bir hayli önemlidir. Çünkü diğer sürü üyeleri onu öldürmeye çalışabilir.

Virüsler

Tavukları etkileyen çok sayıda virüs vardır. Birkaç gün sürebilen veya Marek hastalığına ve kümes hayvanı koleralarına kadar uzanan basit nezle ya da ishal arasında değişir .

Leave a reply