Tavuklar kendi yumurtalarını yiyor ne yapmalıyız?

Tavuklar arasında yumurta yeme sorunu genelde bir hata ile başlar – bir tavuk kazara yumurtayı çatlatır ve onun lezzetli ve besleyici olduğunu fark eder ve bu dakikadan sonra yumurtaları kırmaya yönelir. Bu davranış sürüler arasında hızla yayılabilir ve düzeltilmeden bırakılırsa durdurulması zor

olabilir. Bu yazıda, sizlere bu sorundan korunma yöntemlerini anlatacağım tavuklarımız için en iyi şekliyle tasarlamalıyız kümesimizi.

1- SAĞLIKLI BİR ORTAM OLUŞTURMAK.

Yuvaların aşırı kalabalık olmasını önleyerek yumurta kırılmasını azaltın. En azından her dört ila beş tavuk için bir adet 12 “x 12” (31cm x 31cm) yuvaya ihtiyacınız vardır. Küçük bir yuva tavuklarımızın stres yapmasına neden olarak yumurtaları gaga lamalarına neden olabilir. Kırılmış bir yumurta ihtimalini olabildiğince azaltmak için tavukların asla tadına bakmamaları gerek.  • Yuvalar yerden en az iki ayak (61 cm) ve girintilerden dört ayak (1.22 m) uzakta olmalıdır.

  • Yuva alanında çok fazla saman ile yada talaş ile doldurmayın bir tavuğun sığa bileceği kadar yapın ki diğer tavuklarda gelip yararlanmaya çalışmasınlar.

  • Tavuklar ayağa kalktıktan sonra yumurtaların bir tepsiye yuvarlanmasına neden ola bilecek tasarımlar mevcut isterseniz bunlardan yaparak hayvanların yumurtalarla temasını en aza indire bilirsiniz. -Tavuklarınızın kalsiyum eksikliklerini giderin kalsiyum içeren yiyecekler vermeyi ihmal etmeyin onlara iyi bakın -Tavuklarımızın bol su içtiklerinden emin olun sularına dikkat edin taze ve her gün bolca su içe bilecekleri ortamlar sağlayın –En kısa zamanda yumurta yiyen tavukları belirleyin ve kümesten çıkarın. Bir kaç gün izlerseniz, sorumlu olan tavuğu tanımlamanız gerekir. Tavuk gagasında veya başının kenarında kurutulmuş sarısı olacak, ya da yumurta yemek için arayışını tespit ederek yada suç üstü yaparak ayıra bilirsiniz.Tavuğu diğerlerinden ayırın bir süre 4-7 gün arası yumurtasız bir ortamda bakın sonrasında sürüye tekrar karıştırın yumurta yeme durursa sorun yok fakat devam ederse tekrar ayırın yada sürüden tamamen uzaklaştırın.En kısa sürede yumurtaları toplayın. mümkün olduğunca yumurta saatleri belirleyin ve tavukların altlarından alın tavuklara fırsat vermeyin.Mümkünse yumurtaları günde en az iki kez veya daha sık sık toplayın. Tavukları kandırmak için kukla bir yumurta kullanın.Her yuvada bir yem deposundan bir golf topu, beyaza boyalı bir kaya veya kukla yumurta koyun. Gerçek yumurtaları her zamanki gibi toplayın, ancak kuklaları bırakın. Tavuklar “yumurta” ya vurduğunda, bu yumurtanın kırılmaz olduğunu ve artık bir besin kaynağı olmadığını fark edecektir. Gerçek yumurtaları kırmayı bırakabilirler. Ayrıca yapa bilirseniz bir yumurtayı delin içini boşaltın ve içerisini hardal doldurun yumurta yiyen tavuklar bu yumurtayı kırınca içerisinden hardal çıkacaktır ve yiyeceklerdir. Tavuklar hardaldan hiş hoşlanmazlar. Böylece yumurta yemekten vazgeçebilirler.

 

Leave a reply