El yapımı kuluçka makinası

Kuluçka Makinası Nasıl Yapılır?

EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNASI

Tek başınıza Kuluçka Makinesi yapabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir süredir tavuk yetiştiriyorsanız artık civciv çıkarmayı düşünüyor olabilirsiniz. Kendiniz ya da çocuklarınızla çok eğlenceli bir sürece girebilirsiniz. Elinizde birkaç tavuk ve horoz yoksa başka bir tavuk yetiştiricisinden yumurta alabilirsiniz.Kendi el yapımı makinenizden civcivler almak muhteşem bir tecrübe ve heyecan olacaktır. Bunun için bir makine inşa ediyoruz. Bu makinemizin dış tabanı ahşaptan olsa da içeriği köpükten olacaktır.
El yapımı kuluçka makinası

Kuluçka makinesinin amacı her zaman 37.5-38 Derece sıcaklığı korumaktır. Burada hareketsiz bir kuluçka makinesi inşa ediyoruz havayı dolaştırmak için bir fan yok. Ayrıca içerideki nem düzeyini de %50-60 Arasında tutmanızda önemli bir durumdur.

Makineniz çok kurursa yumurtalar çıkmayabilir. Makine içindeki nem olayını ayarlayamıyorsanız içerisine bir kap koyabilirsiniz. Kapın içine ise bir sünger ekleyerek nemi daha dengeli bir hale dönüştürebilirsiniz.

İlk 18 Gün boyunca yumurtalarınız günlük olarak 2 kez çevrilmeli bir sabah bir akşam çevirebilirsiniz. Son olarak yumurtalara x işaretleri koyarak ters düz ettiğinizde karıştırmamanızı sağlar. Son 3 gün kala ise yumurtaları kesinlikle kıpırdatmayın.

Kuluçka makinası malzemeleri ;

KULUÇKA MAKİNASI MALZEME
KULUÇKA MAKİNASI FAN VİYOL NEM NOZÜLÜ – REZİSTANS – PANEL – ADAPTÖR

 

Leave a reply