Cream Legbar Irkı.

Cream Legbar
Cream Legbar ;

 

Gök mavisi yumurtası ile mavi yumurta yumurtlayan tavuklar sınıfına dahil olmuş bir tavuk ırkıdır. Özenli çalışmalar sonucu ortaya çıkmış bir tavuk cinsidir. 1930’lu yıllarda İngiltere’de Cambridge Üniversitesi Genetik Enstitüsü tarafından Araucana, Gold Campine, Plymouth Rock ve Kahverengi Ligorin ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır.

Araucana genleri Cream Legbar’a küçük tepesini ve mavi yumurtasını verir. Ligorin, mükemmel yumurta üretimine katkıda bulunur. Plymouth Rock ise civciclerin cinsiyet ayrımını yumurtadan çıkar çıkmaz belirlenmesine katkıda bulunur.

Cream Legbar tavuk ırkı projesi öncesi hedeflenen özellikler vardı. Bunlar; Mükemmel yumurtlama kabiliyetine sahip mavi yumurtlayan bir tavuk ve daha civcivler yumurtadan çıkar çıkmaz erkek ve dişi ayırımı yapabilmekti.

BU IRKTA DİŞİ VE ERKEK AYRIMI YUMURTADAN ÇIKAR ÇIKMAZ ANLAŞILIYOR 🙂

Cream Legbar şimdi dünyadaki en popüler ilk günden cinsiyet ayrımı yapılabilen tavuk ırkıdır. Dişi civcivlerin koyu kahverengi bir şeridi vardır, erkek civcivlerin ise daha solgun ve belirgin olmayan kahverengi bir şeridi vardır.

Arkadaş canlısı, sakin bir tavuk ırkıdır. Ama her ırkta olduğu gibi horozlarda bazen agresif olanlar olabilmektedir. Ligorin ırkı beslediyseniz neredeyse aynı mizaca sahiptir. Sert bakışlarının arkasında yumuşak kalpli, sevecen birisi vardır.

Cream Legbar Kuluçkalık Yumurta İçin ; Tıkla! 
Cream Legbar Civciv için whatsapp ;

Leave a reply