Civciv Büyütme Kafesleri- Ana Kucağı Nasıl Olmalı

Ana Kucağı Civciv Isıtıcısı
Civciv çıkarmak için en temel kucağı civciv ısıtıcısı kullen temelbilirsiniz. Bir tavuk yumurtasından bir civciv oluşumuna kadar geçen süre yaklaşık 21 gün kadardır. Bu bir genelleme olup 1 gün veya iki gün fark oluşabilir. Yani bu süre 1 gün veya iki gün kısalacağı gibi 1 gün veya iki gün daha uzun da olabilmektedir.

Bu 21 günlük sürecin 18 yaklaşık olarak günlük sürecini gelişim zamanı olarak tabir edilen dönem oluşturmaktadır. Yani ilk 18 günde civciv yumurtadan çıktıktan sonraki süreçte yaşamını dış dünyada sürdürecek şekle gelebilmek için gelişim yaşar. 21 günlük sürecin geri kalan 3 gününü ise çıkım aşaması oluşturur. Yani bu 3 günlük süreçte yumurta kabukları kırılır ve civcivler yumurtadan ağır ağır çıkmaya başlar.
Civcivlerin Gelişim Zamanı İçin Uygun Isı
Bu 21 günlük süreç daima yolunda gitmeyebilir. Eğer yumurtalardan daha fazla civciv çıksın istiyorsanız, tüm gelişim aşamalarında, 21 günün her anında uygun çevre şartlarını sağlamak lazım. Bu çevre şartlarını sağlamak amacıyla en temel kucağı civciv ısıtıcısı kullen temelbilirsiniz.

21 günlük sürecin ilk 18 günü yani gelişim aşamasında uygun nem miktarı %60 dolayında olmalıdır. Daha sonraki 3 günlük süreçte yani çıkım aşamasında ise %70’lik rutubet oranı uygun olacaktır.

Ana Kucağı Civciv Isıtıcısı
Ana Kucağı Civciv Isıtıcısı
Ana Kucağı Civciv Isıtıcısının Uygun Isı Değerleri
İlk 18 günlük gelişim zamanında 37,5 derece gelişim için en uygun ısıdır. Gelişim aşamasını izleyen bir sonraki aşama olan çıkım aşamasında yani 21 günlük sürecin son 3 günü uygun ısı 36,5 dolayında olmalıdır. Eğer bu ısı değerleri uygun ve iyi bir en temel kucağı civciv ısıtıcı ile sağlanırsa şansınız artacaktır.

İdeal Ana Kucağı Civciv Isıtıcı
Civciv çıkımı olduktan sonra civcivlerin bulunduğu kümesi seramik ısıtıcılarla ısıtabilirsiniz. Yaklaşık 75 watt enerjiye sahip bir ısıtıcı, ortamın ısısını ayarlamak için yeterli olacaktır. Zaten 75 watt bir civciv ısıtıcısı yaklaşık 1 metre karelik bir alanı ısıtmak için yeterli olmaktadır.

CİVCİV BÜYÜTME KAFESİ ANA KUCAGI
CİVCİV BÜYÜTME KAFESİ ANA KUCAGI


Seramik olan ısıtıcılar diğer ısıtıcılara kıyasla ısıyı daha uzun süre tutar. Elektrik akımı kesilse bile 2 saat ile 3 saat arasında uygun ısıyı sürdürmeye devam eder.

İdeal Ana Kucağı Isıtıcısının Özellikleri
İşte ideal bir en temel kucağı civciv ısıtıcısının sahip olması gerekli olan özellikler:

Kümes alanına göre uygun watt olmalı
Seramik malzemeden yapılmalı
Dayanıklı olmalı
Güvenli olmalı
Nem oranını iyi ayarlayabilmeli

Leave a reply