LEMON PYLE BRAHMA

Süs Tavukçuluğu Nasıl Yapılır – Süs Tavuğu işine Girilir mi?

Süs Tavukçuluğu Nasıl Yapılır?

Süs tavukçuluğu nasıl yapılır? Sorusunun cevabının araştırılarak bilgi edinilmesi ondan sonra süs süs tavuğu yetiştirerek İyi para kazanabilmek mümkündür. Bu faaliyetin meraklısı da oldukça yaygındır. Yumurta yetiştirerek para kazanmaktan çok daha değişik bir gelir kapısı olduğunu söylemekte fayda var.

Brahma,Blue Brahma,Gold Brahma,İspenç,Amerciiuacana

Tavuk cinsleri ile ilgilenen bireyler için süs tavukları bir tutku halini almaktadır. Heybeti ve güzel görüntüsü ile otomobil fiyatına dahi satılabilen süs tavukları mevcuttur. Brahma tavuğu gibi bir çok tür süs tavukları mevcuttur. İstanbul, Ankara gibi illerde süs tavuğu çiftlikleri kurulmaktadır. Satılık süs tavukları ve civcivler nasıl beslenir ile alakalı bir ön araştırmanın yapılması ve ondan sonra süs tavukçuluğu girişimine adım atılmasında fayda olacaktır.
Süs Tavuğu Türleri
Dünya genelinde bir çok süs tavuğu türü mevcuttur. Ticari açıdan bazılarının etinden bazılarının ise yumurtasından faydalanılmaktadır. Fakat süs tavuğu yetiştirerek de çok fazla para kazanmak mümkündür. Öyle tavuk türleri vardır ki görenleri hayrete düşürmektedir. Bazıları kalemle çizilmiş gibi, bazıları ise normal tavuk boyutlarından çok daha büyük ve çok daha tüylü olabilmektedir.

Kümes hayvancılığı ile uğraşmak isteyen yurttaşlar, bu işi hangi amaç ile yaparlarsa yapsınlar dikkat etmeleri gerekli olan hususların başında ısı ve aydınlık faktörlerinin dengede tutulması olduğunun unutulmaması gerekir. Yoksa tavukların hastalanması, hatta ölmesi kaçınılmaz olacaktır.

Süs Tavukçuluğunda Bilinmesi Gerekenler
Bilinenin tam tersine civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra şekerli su ile beslenilmesinin normal su ile beslenilmesine göre herhangi bir fayda sağlamış olduğu kesinlikle yanlıştır.
Civcivler için su hayati önem arzetmektedir. İlk 3 ay içerisinde sürekli dinlendirilmiş su verilmesi ve mümkün ise İlk 10 gün boyunca ılık suyun civcivlere verilmesi onlar için daha ideal olanıdır.
Cinsiyet tahmini amacı ile civcivlerin boynunun, gagasının, kanadının veya kuyruğunun kurcalanmasına ihtiyaç yoktur. 3 ay içerisinde hangi civcivin cinsiyetinin ne olduğu hemen ortaya çıkacaktır.
Son zamanlarda yaygınlaşan bakım ile alakalı ve gelişim ile alakalı Probiyotik etkisi bir hayli önemli katkılar sağlamayı başaran bir uygulamadır. Yavru tavuklara Probiyotik Yani işin ehli kişilerin öneri ettiği sıklık ve miktarda verilmelidir.
Ana kucağı ve cücük kafeslerinden ayrılabilme zamanı ikinci haftadan itibaren başlayacaktır. Yani biyolojik olarak civcivler, annelerinden ısı dengelerini sağlayabilme ve zamanı kendileri açısından değerlendirebilmeleri açısından 2 hafta sonra kendi başlarına hareket etmeye veya gezmeye çalışırlar.
Dezenfektan veya bitlerin ölmesi için hayvanların altlarına asla kireç serpilmemeli. Zira bunun faydasından çok civcivlerin ayaklarına zarar vereceği unutulmamalıdır.

Leave a reply